KONST / Litografier / Färglitografi 15528217
nr 1552 8217
Lars Melander
(f. 1939), Sverige
Son . Signerad, numrerad 34/95. Färglitografi, bildmått: 57x82 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm.
Lars Melander, född 1939 i Stockholm, svensk målare, grafiker och tecknare.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 17 juli 2023
kl 20:23:09
15/7 13:26:58
100 kr
17/7 19:50:22
Lars Melander
Läs mer om Lars Melander
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.